ZESPÓŁ SZKÓŁ SAMOCHODOWYCH
~
Pomysł budowy pomnika poświęconego osiedlu po raz kolejny wrócił w końcu lat 90. XX wieku. Duża w tym zasługa mieszkańca Grzywna ppłk. Jerzego Ziółkowskiego (zmarł w 2007 roku). Będąc na emeryturze zajmował się podtrzymywaniem pamięci o przedmieściu. Wykorzystał też swoje kontakty z radnymi Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) i z Komitetem Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa we Włocławku, które postanowiły upamiętnić osiedle pomnikiem. Władze miasta postanowiły zlokalizować go na terenie powstającego wówczas Zespołu Szkół Samochodowych imienia Tadeusza Kościuszki przy ulicy Leśnej. Urzędnicy byli świadomi, że zabudowa Grzywna nigdy tam nie sięgała. Chodziło im jednak o to, by planowane miejsce pamięci uchronić przed aktami wandalizmu i otoczyć je opieką instytucji. Szkoła okazała się do tego idealnym kandydatem.
W 2001 roku radni miejscy należący do SLD ufundowali tablicę, następnie zlecili jej umieszczenie na kamiennym obelisku i ustawienie całości na terenie obok budynków dydaktycznych. We wrześniu 2001 roku, wraz z inauguracją roku szkolnego, odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika. Przemawiali wówczas między innymi Krystian Łuczak jako przedstawiciel radnych miejskich SLD oraz Jerzy Ziółkowski. Opiekę nad obeliskiem sprawuje Zespół Szkół Samochodowych. Szczególna rola przypadła nauczycielom placówki, którzy podtrzymują pamięć o Grzywnie i kolejnym rocznikom przekazują o nim informacje. M. in. organizują lekcje przybliżające tragiczne dzieje przedmieścia, a co roku w grudniu pod pomnikiem wraz z uczniami zapalają znicze. Godne odnotowania są również oryginalne inicjatywy nauczycieli podejmowane we współpracy z młodzieżą.
Do takich można z pewnością zaliczyć realizację filmu o Grzywnie w 2004 roku. Produkcja trwa kilkanaście minut i dokumentuje wypowiedzi Jerzego Ziółkowskiego. Realizatorzy nagrali obrazy w lesie na terenie dawnego osiedla oraz w miejscach je upamiętniających - we wsi Pińczata, na terenie Zespołu Szkół, przy Alei Kazimierza Wielkiego. Jak dotychczas film jest dostępny w Internecie.
Ciekawy efekt przyniosła inicjatywa z 2014 roku. Polegała na wykonaniu makiety, która odzwierciedliła przedmieście w schyłkowym okresie rozwoju i została przygotowana na podstawie materiałów źródłowych. Z kolei w grudniu 2023 roku uczniowie mieli okazję wziąć udział w grze historyczno-orientacyjnej. Polegała na przebyciu w jak najkrótszym czasie trasy oznaczonej w terenie oraz na udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące dziejów Kozłowa.
Opisane inicjatywy sugerują, że grono pedagogiczne Zespołu Szkół Samochodowych oraz jego uczniowie jeszcze nie raz zaskoczą pomysłowością w przypomnieniu dziejów osiedla.
|