Łukasz Linowski, GRZYWNO - zapomniana historia włocławskiego osiedla
 

LAS NA TERENIE WSI PIŃCZATA ~ O wydarzeniach z 1 grudnia 1939 roku przypomina miejsce we wsi Pińczata. Leży ono w lesie, około 500 metrów od drogi krajowej nr 1, w pobliżu asfaltowej ulicy prowadzącej do cmentarza komunalnego.

Przez długie lata o miejscu kaźni przypominały kopce z brzozowymi krzyżami. W 1969 z inicjatywy Związku Bojowników o Wolność i Demokrację powstały tam dwa murowane nagrobki. Przez kilkadziesiąt lat zostały znacząco nadgryzione zębem czasu. W związku z tym samorząd gminy Włocławek zlecił ich wymianę. Stało się to około 2000 roku. Z kolei w 2013 roku władze Włocławka postawiły dużą tablicę informacyjną obok pomnika położonego bliżej drogi na cmentarz w Pińczacie. Miejscami pamięci opiekują się Urząd Gminy Włocławek oraz Szkoła w Warząchewce. 1 września i 11 listopada każdego roku opiekunowie kładą na grobach kwiaty i zapalają znicze. Za czasów PRL (1944-1989) czynili tak w kwietniu - miesiącu pamięci narodowej.

Z opisanym miejscem związane są pewne kontrowersje. Przede wszystkim jest ono schowane pośród drzew i krzaków. Gdyby nie umieszczone jakiś czas temu znaki informujące, że obok znajduje się miejsce pamięci, łatwo byłoby je przeoczyć. Przydałoby się również dogodniejsze dojście do nagrobka i tablicy, chociażby z uwagi na osoby niepełnosprawne czy starsze. Za dyskusyjny należy uznać napis umieszczony obok pomnika schowanego głębiej w lesie. Informuje on o tym, że Niemcy zabili tam ponad 120 osób. Dostępne materiały źródłowe potwierdzają jednak odkrycie w tym rejonie 41 zwłok. Pewne uwagi wzbudza również treść tablicy z 2013 roku. Dużo w niej ogólnych wątków o początkach okupacji niemieckiej we Włocławku, o eksterminacji elity społecznej. Niewiele zaś o Grzywnie i jego mieszkańcach, którzy przecież tutaj dokonali żywota.

1 września i 11 listopada to niewątpliwie ważne daty dla pamięci kolejnych pokoleń. Może jednak warto na opisanych grobach zapalić znicze również 1 grudnia? Był to dzień śmierci kilkudziesięciu ludzi, którzy wycierpieli tak wiele z powodu ułomności społeczno-gospodarczej Polski międzywojennej, odrodzonej właśnie 11 listopada 1918 roku.

 

poprzednia strona (Cmentarz komunalny we Włocławku) następna strona (Inne inicjatywy)
strona tytułowa spis treści o stronie wstęp
z dziejów okolicy powstanie i rozwój osiedla pacyfikacja przedmieścia o „Pamiątce z Celulozy”