Łukasz Linowski, GRZYWNO - zapomniana historia włocławskiego osiedla
 

INNE INICJATYWY ~ W okresie, który minął od umieszenia niniejszej strony w Internecie, czyli od maja 2008 roku, miało miejsce kilka inicjatyw związanych z przypomnieniem dziejów Kozłowa. Próbując krótko scharakteryzować temat, należałoby stwierdzić, że Grzywnem zainteresowali się spacerowicze oraz kamery.

Od 2009 roku miejsca związane z historią Kozłowa co jakiś czas wzbudzają zainteresowanie osób, które następnie w sposób zorganizowany przystępują do ich zwiedzania. Pomysłodawcą pierwszego tego typu projektu był Tomasz Popowski, który w 2009 roku zaproponował włączenie Grzywna w odbywające się cyklicznie „spacerki po Włocławku”, nagłaśniając całą sprawę na swoim portalu „Nasz Włocławek”. Włocławska Informacja Turystyczna, która organizowała spacerki, wyraziła zainteresowanie tematem i pierwsza tego typu przechadzka odbyła się w czerwcu 2009 roku.

Podobne inicjatywy podjęły różne organizacje. Spacerki z przewodnikiem po miejscach związanych z Kozłowem odbyły się dwukrotnie w 2012 roku. Organizatorem pierwszego było Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Informacji Turystycznej, drugiego Włocławski Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku. Podobną inicjatywę pod nazwą „Rajd Grzywno 1939-2014” podjęto w 2014 roku w związku ze zbliżającą się 75 rocznicą pacyfikacji przedmieścia. W tym przypadku organizatorem była Oddziałowa Komisja Turystyki Pieszej Oddziału Kujawskiego PTTK we Włocławku.

Wspomniano już na poprzednich podstronach o filmie poświęconym dziejom Kozłowa, który w 2004 roku powstał we włocławskim Zespole Szkół Samochodowych. Nie była to jedyna tego rodzaju inicjatywa, gdyż o Grzywnie powstało jeszcze kilka „ruchomych obrazów” - większych lub mniejszych produkcji filmowych.

Wrażenia ze spaceru po Grzywnie z czerwca 2009 roku zawarł Tomasz Popowski w krótkim, liczącym niecałe 7 minut filmiku „Spacer po Grzywnie 2009”.

Następna produkcja to liczący nieco ponad 13 minut film dokumentalny „Włocławek - likwidacja dzielnicy biedoty”. Został on zrealizowany w marcu 2011 roku w ramach projektu „Ścieżki pamięci”, którego beneficjentem było Stowarzyszenie Edukacja i Nauka z siedzibą w Warszawie. Za produkcję odpowiadała firma EGO Monika Kamińska z Sadek. Wystąpili w nim Tomasz Wąsik (Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku), Tomasz Dziki (Archiwum Państwowe w Toruniu Oddział we Włocławku) oraz Sławomir Kopyść (Rada Miasta Włocławek).

Największą jak dotychczas produkcją poświęconą dziejom Kozłowa był film dokumentalny „Grzywno. Życie i śmierć”, który w sierpniu 2012 roku został zrealizowany przez Medialne Centrum Kujaw, bardziej znane jako po prostu Telewizja Kujawy. Był on jednym z odcinków autorskiej serii programów Moniki Grzanki „Grzanka z kulturą”. Obraz trwa 75 minut, obok redaktor Moniki Grzanki wystąpił w nim autor niniejszej witryny - Łukasz Linowski, którego wypowiedzi uzupełniono reprodukcjami licznych fotografii i dokumentów.

 

poprzednia strona (Las w okolicach Pińczaty) następna strona (O książce Newerlego)
strona tytułowa spis treści o stronie wstęp
z dziejów okolicy powstanie i rozwój osiedla pacyfikacja przedmieścia o „Pamiątce z Celulozy”

Wszelkie prawa zastrzeżone ∼ Kontakt ∼ lukanus.poczta@gmail.com ∼ www.lukanus.eu