INNE INICJATYWY
~
W okresie, który minął od umieszczenia niniejszej strony w Internecie, czyli od maja 2008 roku, miało miejsce kilka inicjatyw związanych z przypomnieniem dziejów Kozłowa. Próbując krótko scharakteryzować temat należałoby stwierdzić, że Grzywnem zainteresowali się spacerowicze oraz kamerzyści.
Miejsca związane z historią przedmieścia co jakiś czas zwracają uwagę osób, które następnie w sposób zorganizowany przystępują do ich zwiedzania. Pomysłodawcą pierwszego tego typu projektu był Tomasz Popowski. W 2009 roku zaproponował na swojej stronie internetowej „Nasz Włocławek” włączenie Grzywna w odbywające się cyklicznie „Spacerki po Włocławku”. Włocławska Informacja Turystyczna, która organizowała wycieczki, wyraziła zainteresowanie tematem i pierwsza tego typu przechadzka odbyła się w czerwcu 2009 roku.
Podobne inicjatywy podjęły różne organizacje. Wycieczki z przewodnikiem po miejscach związanych
z Kozłowem miały miejsce dwukrotnie w 2012 roku. Pierwszą poprowadziło Włocławskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Informacji Turystycznej, drugą Włocławski Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku. Kolejna akcja pod nazwą „Rajd Grzywno 1939-2014” miała miejsce w 2014 roku w związku ze zbliżającą się 75 rocznicą pacyfikacji przedmieścia. Tym razem zorganizowała ją Oddziałowa Komisja Turystyki Pieszej Oddziału Kujawskiego PTTK we Włocławku. W 2016 roku uczniów Zespołu Szkół Samochodowych po Grzywnie
i miejscach z nim związanych oprowadził piszący te słowa - Łukasz Linowski, co uczynił na zaproszenie grona pedagogicznego Zespołu Szkół. Trudno wymieć tutaj wszystkie tego typu spacery, które co jakiś czas się powtarzają i znajdują nowe grupy zainteresowanych.
Jak wiadomo we włocławskim Zespole Szkół Samochodowych w 2004 roku powstał film, o Grzywnie. Nie była to jedyna tego rodzaju inicjatywa, gdyż do tematyki osiedla nawiązało jeszcze kilka „ruchomych obrazów”.
Wrażenia ze spaceru po terenie dawnego przedmieścia w czerwcu 2009 roku zawarł Tomasz Popowski
w swojej krótkiej, liczącej niecałe 7 minut projekcji „Spacer po Grzywnie 2009”. Następna produkcja to liczący nieco ponad 13 minut film dokumentalny „Włocławek - likwidacja dzielnicy biedoty”. Powstał w marcu 2011 roku w ramach projektu „Ścieżki pamięci”, którego beneficjentem było Stowarzyszenie Edukacja i Nauka z siedzibą w Warszawie. Za produkcję odpowiadała firma EGO Monika Kamińska
z Sadek. O historii Grzywna opowiedzieli w filmie Tomasz Wąsik (Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku), Tomasz Dziki (Archiwum Państwowe we Włocławku) oraz Sławomir Kopyść (Rada Miasta Włocławek).
Największą jak dotychczas produkcją poświęconą dziejom Kozłowa był film dokumentalny „Grzywno. Życie i śmierć”. W sierpniu 2012 roku zrealizowało je Medialne Centrum Kujaw, we Włocławku bardziej znane jako Telewizja Kujawy. Był to jeden z odcinków serii programów Moniki Grzanki pod tytułem „Grzanka z kulturą”. Obraz trwa 75 minut, obok redaktor Moniki Grzanki wystąpił w nim autor niniejszego tekstu - Łukasz Linowski. Rozmowy w tym filmie uzupełniają liczne reprodukcje fotografii i dokumentów.
Pozostając w kręgu „ruchomych obrazów” warto jeszcze wspomnieć o jednym, szczególnym filmie. Otóż zachowały się informacje o tym, że Niemcy rejestrowali niszczenie Grzywna. Taśmy dokumentujące wydarzenia z pewnością przetrwały okupację hitlerowską. Po wojnie, w latach 40. XX wieku mogli je zobaczyć mieszkańcy miasta na publicznych projekcjach. Służyły także za dowód w procesach Niemców oskarżanych o dokonanie zbrodni wojennych we Włocławku. Z czasem omawiane materiały zaginęły. Jeszcze w latach 70. XX wieku nie odnaleźli ich pracownicy komisji śledczych. Gdzie mogą dzisiaj się znajdować, tego nie wiadomo.
|